Veckokurser

På veckokurserna, som vi endast erbjuder på sommaren, lyxar vi till det med helpension och det finns gott om tid för personlig utveckling och tid till eftertanke och trevligt umgänge förstås. Både med hästar och andra kursdeltagare. Ankomst söndag eftermiddag/kväll med en gemensam middag ca kl 18.30.

Måndag startar med en genomgång av deltagarnas bakgrund och förväntningar på kursen innan deltagarna får en individuell sitslektion i longering. Ett mycket uppskattat inslag som ger intressanta insikter. På eftermiddagen är det lektioner i grupp om två. Tisdag till torsdag rids 2 pass om dagen varvat dressyr, working equitation samt en uteritt i de vackra omgivningarna. Fredagen avslutas med ett ridpass och därefter lunch innan hemresa. 

Boende i dubbel- eller enkelrum och helpension. Sänglinne och handduk ingår men du bäddar själv. Tre av kvällarna lagar deltagarna middagarna själva och då finns recept och råvaror på plats.

Kostnad: 11.900 kr. Enkelrumstillägg: 750 kr

Datum veckokurser 2026:

21 – 26 jun

28 jun – 3 jul

26 – 31 jul

2 – 7 aug

För bokning: . En bokningsavgift på 2.900 kr tas ut i samband med bokning.